21 důvodů, proč vaše další dovolená musí být na Slovinsku!

0
258

Když se mluví o dovolené v zahraničí, o Slovinsku často řeč není. Přitom je to škoda, jelikož nabízí opravdu nádherná místa a spoustu příležitostí k dobrodružství!

Slovinsko je krásná hornatá země, osázená rozlehlými lesy a malými vesničkami.

krasy-slovinska1

V severní části můžete prozkoumávat horské stezky Julských alp

krasy-slovinska2

… a po pár hodinách jízdy na jih zas objevovat krásy měst na pobřeží.

krasy-slovinska3

Takový Piran je se svými úzkými uličkami v italském stylu naprosto úžasný!

krasy-slovinska4

Zajímavostí je, že od dob, kdy tu vládli Italové, zde žije početná italská menšina, a proto jsou tu třeba názvy ulic popsány dvojjazyčně.

Pokud jste spíše lesní typ, Slovinsko vás jistě osloví svými pozůstatky pralesů v oblasti Kočevje.

krasy-slovinska5

Slovinsko je z 60% pokryto lesy, a tak patří mezi nejzalesněnější státy v Evropské Unii. Více lesů mají už jen ve Finsku a Švédsku.

Dalším místem, které si nesmíte nechat ujít, je turisticky oblíbené město Bled. Včetně hradu, tyčícího se nad Bledským jezerem.

krasy-slovinska6

Uprostřed jezera pak najdete ostrov s kostelem, který patří mezi nejdražší místa na Slovinsku, na kterých se můžete nechat oddat.

krasy-slovinska7

Místní tradice je taková, že ženich, který přenese svoji družku od přístavu až po 99 schodech nahoru do kostela, zažije šťastné manželství. A pokud navíc ještě zazvoní zvonem v kostele, splní se mu jedno přání.

Hlavním městem je Lublaň. Dlážděné ulice s nádhernými fasády budov obklopují kopec, na kterém naleznete lublaňský hrad.

krasy-slovinska8

Určitě stojí za to si jednoho prosluněného odpoledne posedět v jedné z venkovních kaváren na břehu řeky. Jen tak nejlépe nasajete místní atmosféru!

Sochy draků, které hlídají dračí most a které má město Lublaň také ve znaku, jsou další památkou, kterou si nesmíte nechat ujít.

krasy-slovinska9

Podle legendy založil město bájný Argonaout Iásón, který zde zabil draka. Také se říká, že draci na mostě začnou vrtět svými ocasy, když po něm přejde panna.

Slovinsko nemá o hrady nouzi. Nejunikátnější je jistě Predjamský hrad, jenž chrání vstup do jeskyně a pro svou polohu byl takřka nedobytný.

krasy-slovinska10

Podle legendy však v 15. století dobyt byl a to loupežným rytířem Erasemem, který – stejně jako třeba anglický Robin Hood – přepadával místní karavany.

V létě tu tak najdete spoustu historických festivalů, ukazujících bitvy Římanů, středověkých rytířů i vojáků z první světové války.

krasy-slovinska11

A co se podívat do podzemí? Do Postojnských jeskyních vás pohodlně zaveze vláček.

krasy-slovinska12

Postojnské jeskyně jsou nejstaršími a největšími jeskyněmi otevřenými pro veřejnost v Evropě.

Pokud si chcete zopakovat scénu Gandalfa soupeřícího s Balrogem, můžete k tomu perfektně využít tento můstek ve Škocjanské jeskyni.

krasy-slovinska13

Balroga si ale budete muset najít sami.

A Slovinsko má něco i pro milovníky zvířat, především tedy koní. Lipica je přímo známá pro své koňské plemeno lipicánů.

krasy-slovinska14

V 16. století sem byly dovezeny koně ze Španělska, jelikož je tu podobné podnebí, a během vlády Marie Terezie se tu pak toto bílé plemeno vyšlechtilo.

Své si užijí i sportovnější typy. Řeka Soča, která má opravdu takto nádhernou barvu díky alpskému prameni, je jak dělaná pro vodní dovádění.

krasy-slovinska15

Stačí vytáhnout raft nebo kajak a kochat se okolní scenérií. Jen si nezapomeňte neopren, jelikož je i v létě voda poměrně studená.

krasy-slovinska16

Na koupání je lepší Bohinj, jezero obklopené Alpami a největší jezero Slovinska.

krasy-slovinska17

Na každém kroku také narazíte na wellness centra. A že je o co stát, vám ukáže tato fotka z lázní Orhidelia poblíž města Podčetrtek.

krasy-slovinska-21

Po takových aktivitách jistě vyhládne. Slovinská kuchyně je směsí středozemních, alpských a balkánských pokrmů a nijak drahá.

krasy-slovinska18

Vše pak můžete zapít slovinským vínem. Ačkoliv se místní vinařství nemůže velikostí rovnat se svými sousedy, Slovinci jsou na své vinice pyšní a na vinobraní vám to rádi předvedou.

krasy-slovinska19

Slovinci jsou celkově milý a nápomocný národ, který vás rád přivítá. Tak se je vydejte navštívit!

krasy-slovinska20

- REKLAMA -
 

Sponzorovaný obsah