13 zvláštních bytostí v hlubinách oceánu. K moři už nejedem!

0
1304

Mariánský příkop je nejhlubší místo na světě. I kdyby jste do něj posadili Mount Everest, tak byste ho nezaplnili. Není tam zrovna moc světla a právě proto tam žijí podivuhodní tvorové.

1. Žralok šotek

hlubine-bytosti-mariansky-prikop

Tak tenhle žralok dorůstá až do 3,8 metrů a může vážit přes 160 kg. Představte si, že se na vás takový obr vyřítí v naprosté tmě. Pokud vás to nevyděsilo – takhle on papá:

hlubine-bytosti-mariansky-prikop2

2. Hatchetfish

hlubine-bytosti-mariansky-prikop3

Tak tyhle potvory vypadají dost zvláštně a jejich výraz naznačuje, že by z vás byly stejně šokovaní, jako vy z nich!

3. Kulovník atlantský

hlubine-bytosti-mariansky-prikop4

Anglicky se mu říká „Football fish“, jelikož má tvar meruny amerického fotbalu. Kulovník používá k nalákání oběti světelnou kuličku, která mu roste z hlavy.

4. Žralok límcový

hlubine-bytosti-mariansky-prikop5

Nedejte se zmást jménem, tohle není žralok, tohle je DINOSAURUS! Tenhle krasavec má v hubě 300 zubů srovnaných do 25 řad.

5. Dumbo Octopus

hlubine-bytosti-mariansky-prikop6

Dumbo Octopus je takový roztomilý Pokémon. Že vám nepřijde roztomilý? No, v Mariánském příkopu asi nemáte moc na výběr…

6. Čertovník Jordánův

hlubine-bytosti-mariansky-prikop7

Jo, Čertovník si své jméno určitě zaslouží. Toho potkat, tak se zakousneme do dna a děláme, že jsme útes. Zajímavostí je, že samci Čertovníka se při rozmnožování „připíchnou“ do krevního oběhu samičky, jako takový parazit.

7. Světlonoš dlouhovousý

hlubine-bytosti-mariansky-prikop9

Světlonoš, už podle jména, produkuje svým tělem světlo, kterým láká nebohé oběti i potenciální partnery. Takový podmořský noční klub.

8. Chobotnice pelagická

hlubine-bytosti-mariansky-prikop8

Chobotnice pelagická má oči, které může otáčet do neuvěřitelných úhlů, a tak hlídat ze všech stran. K tomu je její tělo průhledné, vypadá trošku jako duch. Že to spolu nesouvisí? To řekněte přírodě!

9. Strašík teleskopický

hlubine-bytosti-mariansky-prikop12

Tohle je psycho! Nejdřív by bylo dobré podotknout, že má super citlivé oči, které dokáží zachytit i malý paprsek světla. Teď ale k tomu slonu v oceánu – Ano, má průhlednou hlavu!

10. Zubatka

hlubine-bytosti-mariansky-prikop10

Zubatky mají tak velké dolní zuby, že se jim nevejdou do huby, ale místo toho kopírují profil horní části hlavy. Vzhledem je podobná hadu a to i výběrem kořistí. Může totiž otevřít čelist až do 110 stupňů a tak strávit třeba žraloky, které jsou na jejím jídelníčku dost vysoko.

11. Zubatice obecná

hlubine-bytosti-mariansky-prikop11

Zubatice je menší než Zubatka, ale vzhledem k její velikosti můžeme říct, že má proporčně nejdelší zuby ze všech ryb v oceánu.

12. Ping Pong Tree Sponge

hlubine-bytosti-mariansky-prikop13

Vypadá srandovně, zní srandovně, ale to je všechno! Tahle masožravá houba je totiž chladnokrevný zabiják. Na svých balonkách má jakési háčky, které zachytí kolemplavající korýše a pomalu je svými buňkami pohltí.

13. Enypniastes

hlubine-bytosti-mariansky-prikop14

Enypniastes je druh mořské okurky (sumýšů). Ta červená část je její pusa. Kolem jsou chapadla, která pomáhají s přesouváním potravy. Kam potom putuje, už vidíte sami. Fuj!

- REKLAMA -
 

Sponzorovaný obsah